לעמוד הבית אויגן מיכאליס

לעמוד הבית אויגן מיכאליס

ספר אילן היוחסין של

משפחות מאייר וסוסט

סמל העיר קיפנהיים
סמל העיר שמיהיים
 
סמל העיר המבורג
קלרה אליזבט דורלכר
גרד יעקב דורלכר
    עמוד הבית > תולדות המשפחות >> משפחות דורלכר


אילן יוחסין של חוה מיכאליס בת הדויג וסמואל דורלכר נולדה בשנת 1915

 

Simon and Emma Durlacher

הקהילה היהודית בעיר קיפנהיים Kippenheim (דרום מערב גרמניה) הייתה ברובה הגדול משכילה, אמידה, בורגנית, ומדושנת. הנהגת הקהילה הייתה, במשך דורות רבים,  נתונה בידי צאצאיהם של מגורשי ואנוסי ספרד. הם קיימו בעיר בתי-כנסת ותלמודי תורה ונהגו התבדלות מאחיהם היהודים אשר היגרו מהמזרח והתיישבו בעיר בשנים מאוחרות יותר.
בין משפחות הקהילה הספרדית בעיר, הייתה גם משפחת דורלכר
Durlacher ששמה הייחודי מעיד על העיר ממנה הגיעו צאצאי המשפחה, ככל הנראה היו אבות המשפחה 'יהודי החצר' של העיר דורלאך Durlach (כיום פרבר של העיר קרלסרואה ליד באדן-באדן וגבול צרפת). ידוע כי אחד מנכדיו של דון יצחק אברבאנל, ראש מגורשי ספרד, תלמיד חכם, איש כספים ומנהיג בעל שיעור קומה, התיישב בעיר דורלאך ואף זכה לכינוי "הרב מדורלאך". אין לבני משפחת דורלכר אסמכתא כתובה על היותם מצאצאי דון יצחק אברבאנל אך עצם קיומו של ספק מסוג זה, אינו סיבה לוותר עליו.

 סימון הלוי דורלכר נצר למשפחת שרה וייל, נולד בשנת 1846 בעיר קיפנהיים Kippenheim

 

אֶמה (לבית מאייר)  וסימון דורלכר. שנת 1890.

Samuel and Hedwig Durlacher

 

התחתן עם אֶמה לבית מאייר ובביתם המטופח נולדו 4 בנות (מדה, אידה, בטי, ואליס), ושני בנים (סמואל ולודביג). סימון דורלכר שהיה סוחר יינות עשיר ומצליח נפטר בשנת 1905 בהיותו בן 59. הבת הצעירה - אליס היא אימו של אוטו שטיין בעלה השני של חוה מיכאליס.
עיון מעמיק בשושלת היוחסין של סמואל שמואל (סם) הלוי דורלכרSamuel Durlacher  בנו הבכור של סימון ואביה של חוה, סם - שמואל דורלכר היה תעשיין וסוחר יינות מצליח שבמסגרת עסקיו ערך מסעות וטיולים ממושכים ברחבי תבל. מחקר גניאולוגי שערכו מרב שכטמן גילאי ודניאל ריי, גילה קרובי משפחה נוספים באוסטרליה בשם "דורלכר"  שמעולם לא שמעו עליהם. וזה סיפור המעשה: בשנת 1894 בהיותו בחור בן 20 , באחד ממסעות- העסקים שלו  ללונדון,  בילה סם שמואל דורלכר ערב נעים בחברתה של נערה מקומית.. כשחזר סם דורלכר לקיפנהיים עירו, התבשר ש Rose הצעירה, עמה בילה , הרתה לו  ואף נושאת תאומים. סם נענה לדרישתה, חזר ללונדון, נישא לה וכעבור זמן לא רב, סמוך ללידת בניו התאומים, התגרש ממנה. האם רוז ושני בניה גורדון ולסלי היגרו לאוסטרליה, היא נישאה בשנית והקשר עם המשפחה נותק לחלוטין, אם כי שני הבנים, נוצרים מאמינים, שמרו על שם משפחת אביהם. כך גילתה מרב קרובי משפחה חדשים ביבשת הרחוקה.

לימים, עבר אותו סם דורלכר להתגורר בעיר הצפונית המבורג ופתח שם עסק מצליח לשיווק יינות. בהיותו בן 35 הוא נישא לנערה הדוויג ג'וזפין למשפחת לוי. ששה ילדים נולדו לבני הזוג דורלכר, שניים מהם נפטרו בהמבורג טרם זמנם. הבת הבכורה קלרה אליזבט שרה נולדה בשנת 1911, ונפטרה מדלקת קרום המוח בהיותה בת עשרים (1921). הבן ורנר נתנאל (נולד 1912), עלה לארץ, התחתן עם פאולה יוכימק והתגורר בבני ברק. ורנר דורלכר נפטר בשנת 2002 והותיר אחריו 5 ילדים: שושנה קייזר, יהושע דורלכר (על יהושע ראו כאן), רבקה כהן, חנה-שרה בוקסבאום ושמואל דורלכר, נכדים נינים וחימשים.  בשנת 1914 נולד לזוג הדוויג וסמואל דורלכר, הבן גרד יעקב, אך בהיותו בן 13 הוא נרצח באופן אכזרי בידיה של אומנת-משרתת מעורערת בנפשה שפוטרה מעבודתה והתאבדה יחד איתו במרתף הבית. סיפור מותו הנורא של גרד ריחף תמיד כצל אפל מעל בית המשפחה ומעולם לא דיברו עליו. להדוויג וסמואל דורלכר נולדה בשנת 1915 הבת חוה אשר נקראה אווה אמליה ברינגפרידה. חוה התחתנה עם אויגן מיכאליס ועלתה לארץ בשנת 1938 כדי להקים את "כפר הנוער הדתי". לזוג חוה ואויגן מיכאליס נולדו 4 ילדים: רותי גילאי, חנה-חנוש רפלד, רעיה אופנר ויוחנן-יוחי מיכאליס. בסיום מלחמת העולם הראשונה, נולד לזוג דורלכר הבן רוברט בנדיקט אשר כונה בשם חיבה בוב (נולד 1917, נפטר 1987). בוב - היה תעשייין שהיגר עם הוריו לאנגליה התחתן עם רחל לילי בלוך והתיישב בלונדון. לזוג רחל ובוב דורלכר נולדו שתי בנות אווה ריי ורותי. בשנת 1919 נולד הבן  פרנץ הלמוט משה אשר כונה בשם חיבה מוזי. משה התחתן עם ציפורה -  צילי גולדפינגר, עלה לארץ והיה בין מייסדי קיבוץ שדה אליהו. מוזי התמחה בגידול תמרים וזיתם בעמק הירדן. לצילי ומוזי דורלכר (דור) נולדו 4 ילדים: סגן חנוך דור ז"ל נולד בשנת 1947 ונפל בשנת 1973 במלחמת יום הכיפורים, בקרבות הבלימה והפריצה ברמת הגולן. הבת חיה כרמי והבנים גדי דורלכר וידידיה-דידי דור.משה דורלכר נפטר בשנת 2006 בהיותו בן 87.

 


6 בני משפחת הדוויג ושמואל דורלכר. מימין:
אווה-חוה, ורנר-נתנאל, קלרה-אליזבט, רוברט- בנדיקט. למטה: גרד-יעקב ופרנץ-משה.

שמואל סמואל דורלכר אבי המשפחה, היה איש עסקים רציני, מעשי ומצליח. בביתו המרווח שבהמבורג נהנו ילדיו מכל התפנוקים שעושר וכבוד עשויים להקנות. נושאי חינוך והוראה  שבהם עסק חתנו אויגן מיכאליס, נראו לו דברים בטלים. בצעירותו, שהייתה הרפתקנית למדי, הספיק סם לבקר בארץ-ישראל ולרכוש כמה דונמים של אדמות שהיום עומדת עליהן כיכר דיזנגוף. המראה האקזוטי שזכר לא עורר בו שום געגוע. סם היה אדם חביב על הבריות וככל הנראה גם שופע קסם אישי אך עסקי ההלכה היהודית וטרדותיה לא היו בראש מעייניו. כך סופר כי נהג להופיע בבית הכנסת ביום שבת כשעור פניו מבושם ומגולח למשעי ולא הבין על מה הזעיפו לו אחדים מן המתפללים את פניהם.

 

בני משפחת דורלכר. מימין: משה מוזי, רוברט בוב, ורנר נתנאל וחוה מיכאליס. שנת 1975.

כאשר החריף המצב בגרמניה העביר סמואל דורלכר את מרבית רכושו מהמבורג  לעיר קרלייל Carlisle שבצפון אנגליה. הממשלה הבריטית התירה לו להקים מפעל לייצור בשמים שזכה להצלחה כלכלית למרות שבימי המלחמה, נזקקו בני האדם למצרכים בסיסיים יותר מבושם. בנו הצעיר רוברט – בוב דורלכר יצא באותם ימים למחנה חלוצים של בח"ד (ברית חלוצים דתיים) בלונדון שבאנגליה. אולם לא עברו ימים רבים, הוא נעצר על ידי השלטונות הבריטיים בשל נתינותו הגרמנית, ונלקח משם למחנה מעצר מונע. דווקא בהיותו במחנה הידק את קשריו הרומנטיים עם אחת מחניכות בח"ד, רחל לילי בלוך, שמוצאה מגרמניה ושנישאה לו בלונדון.
Jewish Cemetery in Schmieheim  

אילן היוחסין של משפחת דורלכר

אילן היוחסין כולל מידע על 11 דורות של משפחת דורלכר ומשתרע על פני כ-400 שנה. במחקר הגנאולוגי של אילן היוחסין הושקע עמל רב אשר כלל גילוי שמותיהם של מרבית צאצאי המשפחה. המחקר נעשה ע"י מרב שכטמן-גילאי, מריו שכטמן, דניאל ובקי ריי, ופורסם כאן בעץ המשפחה.  מרבית החומר נאסף מקרובי משפחה, מתעודות ומסמכים, ומכיתוב על מצבות של קברים בבית העלמין היהודי בעיר שמיהיים Schmieheim. שמות רבים של בני המשפחות נמצאו בספר עב כרס הנקרא "אילן היוחסין של משפחות מאייר וסוסט". הרשימות בספר זה משתרעות על פני 230 שנה (1652 - 1882). אילן היוחסין של משפחות דורלכר כולל מידע על 55 משפחות. מידע זה כולל: שמות בני ובנות הזוג, שמות הילדים, שנות לידה, שנות פטירה ומידע נוסף על גירושין, מקצוע ועיסוק עיקרי של רבים מבני המשפחה.
אבות המשפחה שהיו לוויים מאנוסי ספרד התיישבו כאמור בעיר דורלך בדרום גרמניה ונשאו את שם המשפחה "לוי". במחצית המאה ה-18 נדדו צאצאי המשפחה לעיר הדרומית קיפנהיים Kippenheim, ואימצו לעצמם את השם "דורלכר".
בית העלמין היהודי  בעיר שמיהיים
 היה משותף לקהילות היהודים באיזור פרייבורג (דרום מערב גרמניה) ונמצאו בו משפחות בשם דורלכר שהתגוררו בשלוש ערים בסביבה: קיפנהיים, שמיהיים ואורשוויר. Kippenheim, Schmieheim, Orschweier. כל המצבות בבית העלמין צולמו ופוענחו ע"י נפתלי בר-גיורא במברגר ובשנת 1999 פורסם ספר הנצחה המכיל את כל רישומי המצבות. מידע נוסף נמצא כאן.
ב
בית העלמין הנ"ל קבורים זה לצד זה אב ובנו: האב נקרא נפתלי לוי (נולד בשנת 1720) והבן נקרא מוזס דורלכר (נולד בשנת 1765). בתמונה מימין נראית מצבת קברו של נפתלי דורלכר (Heinrich Durlacher "פ"נ ....נפתלי ב"ר שלמה הלוי דורלכער") שהוא נינו של נפתלי לוי אשר כנראה נקרא על שמו. לידו קבור יונה דורלכר האח של נפתלי.

 

 

 

משפחת
אופנר
  משפחת
רפלד
  משפחת
גילאי
  משפחת
אויגן מיכאליס
  משפחות
לוי מהמבורג
  משפחות
דורלכר
  משפחות
מיכאליס
 

| אודות האתר || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || קישור נוסף |

אתר אברהם אויגן מיכאליס - כפר הנוער הדתי. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2008
Eugen Michaelis - Kfar HaNoar HaDati History Site Copyright AGN © 2008

בניית האתר, עיצוב, מחקר, כתיבה ועריכה: רותי ואריה גילאי  והמרכז לאספנות