לעמוד הבית אויגן מיכאליס

לעמוד הבית אויגן מיכאליס

בית הכנסת הגדול

מתוך ספר לימוד עברית
בטקס הכתרת הרב הראשי
מתוך ספר לימוד שירה
אשר שטרן מנהל בית ספר
    עמוד הבית > בתי כנסת ובתי ספר יהודיים בהמבורג
     
בתי כנסת   בתי ספר

 

בתי הכנסת של המבורג הם סיפורה של ההיסטוריה היהודית בעיר ההאנזה הצפונית והעשירה של גרמניה. בתי הכנסת הביאו לביטוי מוחשי את הגוונים והדעות השונות בקהילה היהודית. הם הציגו את המבנה העדתי של הקהילה שכללה את העדה הספרדית פורטוגזית ליד העדה האשכנזית. בתי הכנסת הדגימו את השונות וניגוד-הדעות של בני הקהילה, את הוויכוחים הפנימיים על דרכה של תורה בין שמרנות אורתודוקסית לפתיחות ליברלית. בתי כנסת אלה מהווים דוגמה לפולמוס בחיי הקהילה היהודית בין דרך חיים אורתודוקסית, קונסרבטיבית או רפורמית. 
בסוף המאה ה-16 התיישבו בהמבורג יהודים אנוסים יוצאי חצי האי האיברי. הם חיו כנוצרים, אך עם הזמן הסירו מעליהם את מסכת הנצרות שנכפתה עליהם והחלו חוזרים ליהדות. הקהילה היהודית הספרדית-פורטוגזית בעיר שגשגה כלכלית וחברתית במשך מעל 200 שנה. בתחילת המאה ה-17 החלו גם יהודים יוצאי אשכנז להתיישב בהמבורג. בשנים 1674 - 1811 קיימה הקהילה האשכנזית מסגרת קהילתית משותפת עם העיירות הסמוכות אלטונה וואנדסבק וביחד נקראו בראשי תיבות "קהילות אה"ו". לפני מלחמת העולם השנייה, מנתה הקהילה כ-17,000 יהודים. רק בודדים שרדו את השואה.
העיר המבורג הצמיחה הוגי דעות יהודים ורבנים בעלי שם, ביניהם הרב צבי אשכנזי ה"חכם צבי", הרב יהונתן אייבשיץ והרב שמשון רפאל הירש – הרש"ר אבי תנועת "תורה עם דרך ארץ". תנועת היהדות הרפורמית גם היא החלה את דרכה בהמבורג.
חשיבותה של יהדות  גרמניה חורגת מחלקה הכמותי באוכלוסיות היהודיות בעולם. בימי פריחתה מנתה יהדות גרמניה כ- 4% מכלל העם היהודי אבל בה הונחו היסודות  לזרמים המודרניים ביהדות כגון המגמה שטבע י.ל. גורדון "הֱיֵה אָדָם בְּצֵאתְךָ וִיהוּדִי בְּאָהֳלֶךָ". בהמבורג מקורה של התנועה הרפורמית והזרם הניאו-אורתודוקסי. תנועות וזרמים אלה התפשטו מעבר לגרמניה  והשפעתם ניכרה בעולם כולו. השפה הגרמנית שלטה בקונגרסים ציוניים והפכה שפתם של המשכילים.

 


 

הפרק הבא מוקדש לתיאור היסטורי קצר של בתי הספר היהודיים בהמבורג בהם למדו אברהם אויגן מיכאליס וחוה מיכאליס לבית דורלכר.
אברהם אויגן מיכאליס נולד בשנת 1907 בהמבורג. הוריו פלורה וקרל שמואל הכהן מיכאליס וילדיהם האחרים התגוררו ברחוב שלוטרשטרסה 77 Schlueterstrasse ברובע רוטרבאום, קרוב מאוד לבית הספר "תלמוד תורה". בשנת 1913 החל אויגן ללמוד בבית הספר היסודי. את לימודיו בבית הספר העל-יסודי הוא סיים בשנת 1922, והמשיך בבית הספר התיכון היוקרתי Ober-Realschule vor dem Holstentor שם למד במשך 3 שנים נוספות. לאחר שסיים את לימודיו הגבוהים באוניברסיטת המבורג בשנת 1928, הצטרף אויגן לצוות המורים בבית הספר "תלמוד תורה" בהמבורג. משנת 1933 עם עליית הנאצים לשלטון, שימש כמרכז הוראה בבית הספר, והחל בחודש אפריל 1934 ריכז את לימודי העברית בבית הספר. בתאריך 30.6.1938 בסיום שנת הלימודים, פרש מעבודתו בבית הספר "תלמוד תורה".

חוה מיכאליס לבית דורלכר (1915 – 1998) נולדה בהמבורג להדוויג (לבית לוי) ושמואל (סם) דורלכר. בשנת 1921 החלה את לימודיה בבית ספר יסודי פרטי לבנות של ד"ר יעקב לבנברג Dr. J. Loewenberg Realschule fur Medchen שהיה ברחוב יוהנסאלהה 33 Johnsallee. בשנת 1929 התקבלה לבית ספר תיכון לבנות Israelitische Tochterschule שהיה ברחוב קרוליננשטרסה 35 Carolinenstrasse. בשנת 1932 סיימה את ביה"ס הגבוה לכלכלת-בית בהמבורג Hochschulen für Ernährung und Hauswirtschaft, Hamburg. בשנת 1934 עברה לברלין כדי ללמוד בקורס סיעודי לטיפול בתינוקות שנערך בבית החולים היהודי בברלין Judische Krankenhaus in der Auguststrasse וביום 31.12.1935 נישאה בהמבורג לאברהם אויגן מיכאליס.

תוכן העיניינים של הפרק:

 

תוכן העיניינים של הפרק:

 

| אודות האתר || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || קישור נוסף |

אתר אברהם אויגן מיכאליס - כפר הנוער הדתי. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2008
Eugen Michaelis - Kfar HaNoar HaDati History Site Copyright AGN © 2008

בניית האתר, עיצוב, מחקר, כתיבה ועריכה: רותי ואריה גילאי  והמרכז לאספנות