לעמוד הבית אויגן מיכאליס

לעמוד הבית אויגן מיכאליס

מתוך חוברת ללימוד עברית

מתוך חוברת ללימוד עברית
ד"ר יעקב לבנברג

ד"ר יעקב לבנברג
מנהל בית הספר היסודי

גב. מרי מרכוס

גב. מרי מרכוס מנהלת ביה"ס התיכון לבנות

הזמנה למסיבת יום הולדת לקיסר וילהלם השני, בבית הספר התיכון לבנות. 1917

ספר לימוד שירים, מוצג בתערוכה לתולדות ביה"ס.

לוגו של בית הספר
 התיכון לבנות.
תלמידה בשנת 1941.
    עמוד הבית > בתי ספר >> בתי ספר יהודיים בהמבורג
 

בית ספר יסודי פרטי לבנות של ד"ר יעקב לבנברג.

 

ד'ר יעקב לבנברג מנהל בית ספר בהמבורג
ד"ר יעקב לבנברג
מנהל בית הספר לבנות

 

בית הספר לבנות Hohere Tochterschule נפתח כבית ספר פרטי יסודי בשנת 1863 ע"י ד"ר מוריץ קצנשטיין Moritz Katzenstein. בשנת 1892 נרכש בית הספר ע"י ד"ר יעקב לבנברג (1856-1929) Dr. Jakob Loewenberg שהיה מורה בבית ספר פרוטסטנטי ברובע סנט פאולי. ד"ר לבנברג השקיע רבות בתכנית לימודים מודרנית, ורפורמית עם דגש על סובלנות בין דתית בעיקר בין יהודים לנוצרים, לימודי שפה והיסטוריה גרמנית, וכן לימודי דת אשר ניתנו בנפרד ליהודים ולנוצרים. בשנת 1907 העביר ד"ר לבנברג את בית הספר לרחוב יוהנסאלהה 33 Johnsallee במרכז רובע רוטרבאום, שיפץ את הבית וזכה לשבחים

  תלמידות בית ספר לבנות בהמבורג בשנת 1923
שנת 1923. התלמידות, המורות ומנהל בית הספר של ד"ר לבנברג

 רבים ממשלת גרמניה על רמת החינוך הגבוהה. בשנת 1913 (שנת היובל) למדו בבית הספר כ-290 בנות. בית הספר הוכר באופן רשמי ע"י השלטונות וניתן לו השם "בית ספר על-יסודי לבנות של ד'ר לבנברג" Hohere Medchenschule Lyzeum von Dr. J. Loewenberg". ולאחר תקופה קצרה ניתן לבית הספר שם חדש: Dr. J. Loewenberg Realschule fur Medchen.


שנת 1920. הזמנה למסיבת סיום

 

בשנת 1921 החלה ללמוד בבית ספר זה חוה-אוה דורלכר לימים רעיתו של אויגן מיכאליס. ד"ר יעקב לבנברג פרש לגמלאות בגיל 70 שנה ונפטר לאחר 3 שנים. את מקומו ירש, בשנת 1926, בנו ד"ר ארנסט לבנברג שהיה מורה מוסמך ובוגר האוניברסיטה בהמבורג. המיתון הכלכלי בסוף שנות ה-20 גרם להקטנת מספר התלמידות שנרשמו לבית הספר הפרטי וד"ר ארנסט לבנברג נאלץ בסופו של דבר לסגור את בית הספר. בשנת 1931 הועברו המורים והתלמידות למספר בתי ספר פרטיים באזור. המבנה ברחוב יוהנסאלהה 33 נסגר והבעלות עליו עברה בשנת 1940 לידי המפלגה הנאצית בהמבורג. עם סגירת בית הספר, התקבל ד"ר ארנסט לבנברג כמורה בבית הספר "תלמוד תורה", שם נרקמו יחסי ידידות וחברות עם אויגן מיכאליס. בסוף שנת 1938 היגר ד"ר לבנברג עם משפחתו לארה"ב והחל ללמד בבית הספר היוקרתי "גרוטון" Groton School במדינת מסצ'וסטס Massachusetts.

 

ד'ר ארנסט לבנברג מנהל בית ספר בהמבורג
ד"ר ארנסט לבנברג

תמונות מחזור של חוה מיכאליס - דורלכר בבית הספר של ד"ר יעקב לבנברג. משמאל: ארנסט לבנברג ותלמידות

 

בית הספר התיכון היהודי לבנות Israelitsche Tochterschule

 

ד"ר אלברטו יונס מנהל בית הספר

המורה פלורה רוזנבאום ותלמידות בשנת 1916 חזית בית הספר לבנות בקרוליננשטרסה 35

בית ספר תיכון יהודי לבנות Israelitsche Tochterschule נבנה בשנת 1883 ברחוב קרוליננשטרסה 35 Carolinenstrasse בעזרת תרומה נדיבה של מרקוס ושרה נורדהיים ובחסות הקהילה היהודית Deutsch-Israelitische Gemeinde. כמנהלת בית הספר מונתה הגב. מרי מרקוס Frau Mary Marcus אשר בשנת 1924 פרשה לגמלאות בהיותה בת 80. החליף אותה בתפקיד המנהל ד"ר אלברטו יונס Dr. Alberto Jonas היה בוגר האוניברסיטה והוסמך ללמד עברית, לטינית ויוונית. במשך כמה שנים לפני כן היה ד"ר יונס מורה בבית הספר לבנים "תלמוד תורה". המנהל החדש הכניס שינויים רבים בבית הספר לבנות ושיפר את תכנית הלימודים, ובשנת 1930 הצליח להשיג לבית הספר מעמד מוכר של "בית ספר יסודי ותיכון לבנות של הקהילה היהודית" (Medchenschule der Deutsch-Israelitische Gemeinde (Volks- und Realschule.

 

כיתות ללימוד מדעים והמעבדה לכימיה בשנות ה-1920.

חוה-אוה דורלכר החלה ללמוד בבית הספר התיכון בשנת 1929 וסיימה את לימודיה בשנת 1931.  בתקופה זו למדו בבית הספר התיכון לבנות כ-1000 תלמידות. תכנית הלימודים הייתה עמוסה ביותר עם לימודי היסטוריה, מדעים, שפות, ואומנות. התלמידות נהגו לצאת לטיול שנתי ברחבי גרמניה. חוה המשיכה את לימודיה העל תיכוניים, ובשנת 1932 סיימה את ביה"ס הגבוה לכלכלת-בית בהמבורג,Hochschulen für Ernährung und Hauswirtschaft Hamburg.החל משנת 1933 בגלל עליית הנאצים לשלטון מספר התלמידות בבית הספר התיכון לבנות הלך וירד בהתמדה בעיקר בגלל הגירת המשפחות.

 

שנת 1931. טיול שנתי של תלמידות בית הספר התיכון לבנות. במרכז: חוה דורלכר עם חברה. משמאל: חוה ובנות כיתתה בטיול לאורך נהר הריין. במרכז עם צמות וגיטרה - לאה פלסר-אופנהיים, משמאל חוה דורלכר.

סופו של החינוך היהודי בהמבורג

בשנת 1935 למדו בבית הספר התיכון לבנות כ-730 תלמידות ובתחילת שנת 1938 נותרו בו רק כ-470 בנות. מצב זה השתנה ביום 15.11.1939 לאחר שפורסם צו בחתימת שר החינוך של הרייך הנאצי האוסר על ילדים יהודיים ללמוד בבתי ספר גרמניים. בנוסף לכך בית הספר לבנים "תלמוד תורה" נסגר וכל התלמידים והמורים עברו גם הם לבית הספר לבנות. באותה שנה ניתנה הוראה לשנות את שם בית הספר שהיה בניהולו של ד"ר אלברטו יונס ל: "בית ספר יסודי ותיכון של יהודים" Volks - und Oberschule fur Juden, ובשנת 1941 שונה השם פעם נוספת ל: "בית ספר של יהודים בהמבורג" Judische Schule in Hamburg. ביום 19.9.1941 הוצא צו משטרתי לעניין זיהוי יהודים שבו נאמר: "על כל יהודי מעל גיל 6, כפי שהוגדר בחוקי נירנברג, נאסר להופיע בפומבי ללא סימן חיצוני מזהה. הסימן הוא "הכוכב היהודי" Judenstern". בפרסומי הממשלה הופיע תאור מדויק של "הטלאי הצהוב": צורת הכוכב, גודלו, צבעו, היכן לתפור אותו, גודל האותיות וכו'. בשנת 1942 החל גירוש היהודים מהמבורג למחנות ריכוז בפולין. לאחר הטרנספורט ברכבת הראשונה לריגה נותרו בבית הספר רק 76 תלמידים ו-11 מורים. לאחר הטרנספורט השני לא נותרו יותר תלמידים או מורים ובית הספר נסגר סופית. על הרס החינוך היהודי: ראה כאן.

כיום, משמש הבניין ברחוב קרוליננשטרסה 35 כבית ספר תיכון עירוני Volkshochschule אולם, בקומה הרביעית הקימה, עיריית המבורג, מוזיאון לתולדות החינוך היהודי בהמבורג. בתצוגה המתמדת אפשר לראות תמונות ומסמכים המתארים את בתי הספר היהודיים בהמבורג ובאחד החדרים נשמרה במלואה המעבדה לכימיה והיא מוצגת בדיוק כפי שהייתה בשנות ה-1920. משמאל: מברק שנשלח ביום 7 ליולי 1942 לרשות החינוך בהמבורג ממשרד החינוך הגרמני, שבו כתוב כי שר הפנים הגרמני הורה לסגור את כל בתי הספר היהודים עד ה-30 ביוני 1942 ולהודיע לתלמידים שהחל מהראשון ביולי 1942, כל לימוד של ילדים יהודיים – אם על ידי מורים בשכר ואם שלא בשכר – אסור.

 

| אודות האתר || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || קישור נוסף |

אתר אברהם אויגן מיכאליס - כפר הנוער הדתי. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2008
Eugen Michaelis - Kfar HaNoar HaDati History Site Copyright AGN © 2008

בניית האתר, עיצוב, מחקר, כתיבה ועריכה: רותי ואריה גילאי  והמרכז לאספנות