לעמוד הבית אויגן מיכאליס

לעמוד הבית אויגן מיכאליס

סמל העיר המבורג

 

Hedwig Durlacher (nee Levy)

הדוויג לוי 1888-1976

 

יוליה אלפרידה לוי

 

פרנץ ליאופולד לוי

 

יוליה לוי לבית יעקובסון
הסבתא של אלפרד לוי.
נולדה 1795.

    עמוד הבית > תולדות המשפחות >> משפחות לוי מהמבורג

           אילן יוחסין של חוה מיכאליס בת הדויג וסמואל דורלכר נולדה בשנת 1915
 
 

Alfred Jacob Levy
אלפרד יעקב לוי 1854 - 1944
נשיא הקהילה היהודית בהמבורג.

אילן היוחסין של משפחת לוי משתרע על פני כמה דורות החל מסוף המאה ה-18. מחקר גניאולוגי של אילן היוחסין כלל גילוי שמותיהם של מרבית צאצאי המשפחה נעשה ע"י מרב שכטמן גילאי ומריו שכטמן, פורסם כאן בעץ המשפחה.
אלפרד יעקב לוי Alfred Jacob Levy הסבא של חוה מיכאליס נולד בהמבורג בתאריך 25 במאי 1854 לנתן לוי (נולד בהמבורג 1819 נפטר 1885) ומטילדה לוי (לבית פורגס פון-פורטהיים), אח לאמיל גבריאל לוי (נולד 1855). אלפרד היה נכדו של סמואל לוי אשר נולד בהמבורג בשנת 1790 לערך. אלפרד גדל בתקופה בה טרם היה ליהודים שוויון זכויות מלא ורשמי. ההשתייכות של היהודים בהמבורג כמו בערים אחרות הייתה השתייכות לקהילה. היהודים היו חייבים ע"פ חוק להשתייך למוסדות הקהילה היהודית, חוק זה שונה רק בשנת 1860.

 

   עסקיו של אלפרד לוי
אלפרד לוי היה סוחר במקצועו. לכן, יש להניח שבשעה שהותר לו להקים  את החברות "קרונקה את לוי יבוא ויצוא" (
kronke & Levy in Ferdinandstrasse 29) והחברה הבנקאית  "סמואל לוי ובניו – בנקאים" (באותה כתובת) הוא ראה  בכך תחילתו של תהליך שיווין זכויות לבני עמו, תהליך שהפך אותו בעל בעמיו וסוחר אמיד ומכובד. בנוסף לכך היה אלפרד לוי גם הבעלים ויו"ר מועצת המנהלים של "קרן סמואל לוי" (Samuel Levy-Stiftung) שבבעלותה היו 3 בתים סמוכים שהכילו 47 דירות להשכרה ונקראו "בית היהודים - המעון לנזקקים מבוגרים ע"ש סמואל לוי"

 

Samuel Levy-Stiftung

אלפרד לוי ואשתו ברטה. 1930

בית היהודים ע"ש סמואל לוי

  שהיה ברחוב בונדסשטרסה Bundesstrasse 35 "Judenhaus" מעון זה נבנה בשנת 1896 והופקע מידי המשפחה ע"י הנאצים בשנת 1942. סמואל לוי שעל שמו נקראו הן החברה הבנקאית והן המעון לנזקקים, היה אביו של נתן לוי וסבו של אלפרד.

    תפקידיו הציבוריים של אלפרד לוי
אלפרד לוי לא היה ציוני בדעותיו וגם לא היה חבר בתנועה ציונית בהמבורג. אולם, הוא היה חבר בקהילה היהודית האורתודוקסית המאוחדת "איגוד בתי הכנסת" (
Die Judische Geminde Schleswig-Holstines und der Hansestadte, Der Landesgemeinde Oldenburg und des Regierungsbezirks Stade), היה תורם נכבד לאיגוד. בשנת 1929 נבחר אלפרד לוי  כיושב ראש מחלקת הנוער Jugendamt der Gemeinde של ארגון הסעד של יהודי גרמניה .Hilfsverein der Juden in Deutschland  בשנים 1929 - 1934 נבחר כנשיא הקהילה היהודית  בהמבורג ( (Deutsch-Israelitische Gemeinde ובשנים 1934 - 1937 נבחר כנשיא כבוד (Ehrenvorsitzengder) אחרון של הקהילה היהודית.

 

בני משפחת אלפרד יעקב לוי

 

4 דורות של ילידי המבורג. מימין: אלפרד יעקב לוי, נכדתו חוה מיכאליס נינתו רותי מיכאליס ובתו הדוויג דורלכר, התמונה צולמה בהמבורג בשנת 1937.

אלפרד לוי נישא  לברטה לוי לבית ואן פראג  (1854 – 1932) שמוצאה מהעיר האג שבהולנד. לזוג נולדו להם 5 בנות ו-3 בנים. בניו הם: ארנסט נתן (נולד 1885), פרנץ ליאופולד (נולד 1889), והבן הצעיר רוברט (נולד 1896) שנהרג בשנת 1916 בקרבות מלחמת העולם הראשונה. הבנות הן: מטילדה (נולדה 1883 נישאה למרטין וולף), קלרה אליזבט (נולדה 1884), אנה מריה (נולדה 1886 נישאה לארתור ליפמן), הדוויג ג'וזפינה (נולדה 1888, נפטרה בכפר הנוער הדתי 1976) הדוויג לוי היא האמא של חוה מיכאליס, והבת הצעירה יוליה אלפרידה לוי (נולדה 1891 נותרה רווקה).

Franz Leopold Levy
רוברט לוי 1896-1916 האחיות מטילדה וקלרה אליזבט פרנץ ליאופולד לוי יוליה אלפרידה ופרנץ ליאופולד
       
Alfred Levy & Ruth Michaelis  

הנכדה חוה מיכאליס מספרת כי סבא אלפרד לוי ניהל מספר בתי אבות ומעונות לנזקקים בהמבורג ומשפחתו מרובת הילדים התגוררה בוילה גדולה שבה היו מעל 20 חדרים וכן טבחים, משרתים ומטפלות. חוה מוסיפה כי בצעירותה נהגה לבקר תדיר עם סבה בבתי האבות ואף סיפרה מזיכרונה את הסיפור הבא: "יום אחד הייתי חייבת ללכת עם אחי הקטן מוזי (משה דורלכר) לקונצרט, למרות שלא אהבנו את הקונצרטים האלה. בדרכנו היה עלינו לבקר גם בבית אבות של הסבא אלפרד, ושם, האח הקטן העיר: "חיים טובים יש לזקנים העניים שכאן. הם לא חייבים ללכת לקונצרט כמונו..." ביקורים בהצגות וקונצרטים היו חלק משגרת החינוך של ילדי משפחת לוי אשר חונכו ברוח יהודית ליברלית שכללה בעיקר לימוד בבתי ספר פרטיים ובעזרת מורים פרטיים.

מימין: אלפרד לוי ונינתו רותי מיכאליס בגינת ביתו בהמבורג. שנת 1937.

הגירה לאנגליה
משפחת לוי עם שמונת ילדיהם גרה בבית גדול-מידות ברחוב
Rothenbaumchaussee 10 . הבית נהרס ובמקומו נבנה על כל חלקת האדמה, בית מלון גדול (בשם ","Grand Alysee Hotel בעל 5 כוכבים). לאחר מות אשתו ברטה בשנת 1932, ולאחר חתונת ביתו הדוויג בשנת 1935, עבר אלפרד לוי לגור עם בתו יוליה בבית קטן יותר בכתובת: Rothenbaumchaussee 71 ומשם ניהל את עסקי החברות שלו. ילדיו, שנולדו בין השנים 1883 - 1895, היגרו לאנגליה ולאוסטרליה ובשנת 1939. בגיל מופלג של 85 שנים, באיבו של המשטר הנאצי  וכנגד כל הסיכויים עלה בידו של  אלפרד לוי להגר גם הוא לאנגליה, הוא התישב עם ביתו יוליה בעיר קרליל Carlisle. נפטר ביום 13.11.1944 ונקבר בבית העלמין היהודי בניו-קסל Newcastle.

 

משפחת
אופנר
  משפחת
רפלד
  משפחת
גילאי
  משפחת
אויגן מיכאליס
  משפחות
לוי מהמבורג
  משפחות
דורלכר
  משפחות
מיכאליס
 

| אודות האתר || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || קישור נוסף |

אתר אברהם אויגן מיכאליס - כפר הנוער הדתי. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2008
Eugen Michaelis - Kfar HaNoar HaDati History Site Copyright AGN © 2008

בניית האתר, עיצוב, מחקר, כתיבה ועריכה: רותי ואריה גילאי  והמרכז לאספנות