לעמוד הבית אויגן מיכאליס

לעמוד הבית אויגן מיכאליס

    עמוד הבית > תנועות נוער בגרמניה >>  תנועת הנוער "עזרא"
 

עמוד בהכנה

תנועת "עזרא" נוסדה כתנועת הנוער של היהדות החרדית "אגודת ישראל". לגבי תאריך ייסודה של "עזרא" קיימים חילוקי דעות . כנס הנוער הראשון של התנועה שהתקיים בשנת 1918 בעיר וירצבורג, והיה בחסותה וביוזמתה של "אגודת ישראל" אשר כינתה את ארגון הנוער בשם: "עזרא - פרחי אגודת ישראל".
Esra Pirche Agudath Jisroel - Esra Bund der thoratreuen Juden. אולם, ועידת היסוד הרשמית של תנועת "עזרא" התקיימה בשנת 1919 בעיר הלברשטט, שם גובש מצע התנועה והוגדרו מטרותיה. בדומה ל"אגודת ישראל" אשר ראתה ברש"ר הירש את אבי תורתה האידאולוגי, כך גם תנועת "עזרא" אימצה את סיסמתו "תורה עם דרך ארץ", ודרכה הייתה ערוב של תורה ומצוות עם תרבות אירופית והשכלה רחבה. "האגודה" ותנועת הנוער שלה ה"עזרא" שללו באותה תקופה מכל וכל את הציונות.

אברהם אויגן מיכאליס Eugen Michaelis פרסם מאמרים בביטאוני ה"עזרא" הן בדפי הנוער Jugendblaetter והן בדפי המדריכים Fuehrerblatter בהן ביטא קו מחשבה ציוני וחלוצי, וזאת, בניגוד לעמדת מנהיגי "אגודת ישראל". ביטאון המדריכים הזה היה ידוע ברמתם הגבוהה של מאמריו . מאמרים רבים דנו במתח שבין החירות וחופש המחשבה של תנועות הנוער, לבין המחויבות לנהוג על פי מצוות רבנים ומורי הלכה. מדריכי עזרא הצעירים התלבטו כיצד לשלב בין השניים. אויגן מיכאליס קיווה שבאמצעות פרסום מאמריו בביטאון ה"עזרא", שלא תמיד היו על דעת המערכת, יצליח לשכנע עוד ועוד ממדריכי ה"עזרא" וחניכיו כי הציונות וההגשמה בפועל, כלומר עליה לא"י – היא היא הדרך.
מתוך הויכוחים הרעיוניים, ומאמריו המלהיבים של מיכאליס בזכות ההגשמה, עלה וגבר ב"עזרא" הקו הציוני שהטיף לשינוי - בדרך של השתתפות בבנין ארץ-ישראל. הציונות לא נתפסה מעתה רק כפתרון בעת מצוקה , אלא כדרך חדשה ליהדות שונה וחדשנית.
אחד הבולטים במדריכי "עזרא" שכבר האמינו בציונות ובדרכה, היה, אברהם רודי הרץ, שבהמשך דרכו היה ממייסדי תנועת בח"ד - ברית חלוצים דתיים - וקיבוץ רודגס.

המתח בין תנועת האם הפוליטית "אגודת ישראל" לבין תנועת הנוער שלה ה"עזרא" הלך והתרחב בשל יחסם החיובי של צעירים רבים ב"עזרא" לרעיונות הציונות וההגשמה.
בשנת 1920 פעלו אלה שכבר האמינו בציונות ובראשם ישעיהו לייבוביץ, רודי הרץ, אריך פנחס רוזנבליט ואחרים, להתנתקות מ"אגודת-ישראל" ומתנועת "עזרא" .
בשנת 1924 רכש "המזרחי" משק חקלאי בכפר הקטן בצנרוד שליד העיר פולדה. חוות "בצנרוד" Betzenrod נועדה כדי להכשיר צעירים דתיים לעבודת כפיים בארץ-ישראל. עם יוזמי הרעיון נמנו ארנסט עקיבא סימון ורודי הרץ. משה אונא, אגרונום , נתמנה לנהל אותה. החווה החלוצית זכתה להצלחה רבה ובה הוכשרו לחקלאות ועבודות כפיים גם צעירים פורשי העזרא" ,ורבים אחרים. השכנים הנוצרים-קתולים שהעריכו את מסירותם של הצעירים לעבודה קשה, זימנו אותם לעזרה בחוותיהם.

בשנת 1925 התקיימה ועידת "עזרא" בעיר גוסנהיים Gosenheim ושם צף על פני השטח הקרע בין ראשי "אגודת ישראל" ובין מנהיגי הדור הצעיר שהשקפותיהם דמו יותר ויותר לרעיונות התנועה הדתית היריבה – "צעירי מזרחי". אחד מראשי היוזמים והאידיאולוגים שדחפו לפרישה ולהתנתקות מן ה"עזרא" האגודאית היה אויגן מיכאליס .
בעלון "עזרא" כתב מיכאליס מאמר מעמיק על רעיון "תורה ועבודה" וקבע כי הביטוי המעשי של הרעיון הוא התיישבות חלוצית בארץ-ישראל ויצירת "חידוש סוציאלי" של היהדות לשם הקמת מרכז רוחני ופוליטי שרק באמצעותו, כך כתב מיכאליס, יוכל להתאפשר גם המשך קיום יהודי בגולה. מאמרו זה של מיכאליס הכה גלים והכשיר את הקרקע ליצירת תנועה משותפת לצעירי "עזרא" הפורשים עם "צעירי מזרחי". מיכאליס היה ל"מנהיגם הבלתי מעורער של "צעירי מזרחי"", כפי שרשם רודי הרץ בספרו .
בתום אותה ועידה אמנם התרחש הפילוג ב"עזרא" כאשר חברי הפלג "הימני" שמרו אמונים ל"אגודת ישראל" ודחו כל התקרבות למחנה הציוני, חברי הפלג "השמאלי" הפורש מ"אגודת ישראל" הודיעו על מחויבותם להשתתפות בהגשמה הציונית ובקיום "מצוות יישוב ארץ ישראל".

יוסף בן ברית - בונדהיים, יליד המבורג, חניך תנועת "עזרא" וכיום איש מושב "חיבת ציון" שבעמק חפר, מעלה זיכרונות: "אויגן מיכאליס, היה זה שהשפיע עלי להפוך לציוני. הייתי אז בתנועת הנוער "עזרא" ואבי, שהיה חייל במלחמת העולם הראשונה, וחבר בקהילה החרדית "קלאוס" בהמבורג לא האמין שמשטרו של היטלר יחזיק מעמד. זה היה בראשית שנת 1936, הייתי אז בן 11 ובוקר אחד אסף אויגן את כל התלמידים באולם ה "אולה" –Aule - אולם הספורט הענק של ביה"ס "תלמוד תורה" והקרין לפנינו סרט בשחור-לבן על החלוצים עובדי האדמה בארץ ישראל. דברים שנשא אויגן באותו מעמד והתלהבותו העצומה מן המפעל הציוני השפיעה עלי השפעה מכרעת."
תנועת עזרא תנועה חרדית לאומית בארץ ישראל
בקיץ תרצ"ו (1936) הוקמו סניפי "עזרא" הראשונים בארץ בפתח-תקווה ובתל-אביב, תחת השם "נוער חרדי" ובשנת תרצ"ז (1937) נוסד הסניף בירושלים ובשנת תרצ"ט (1939) נוסד הסניף בחיפה.
הכינוס הראשון של התנועה התקיים בירושלים בשנת תרצ"ז (1937). בחנוכה תרצ"ט 1939 נערך הכינוס השני בבית וגן בירושלים. בכינוס זה נבחרה לראשונה הנהלת התנועה בארץ ישראל, שתפקידיה העיקריים היו הקמת אירגון ממוסד, שמירת הקשר עם הסניפים, ריכוז התנועה והקמת מחלקת הדרכה.
הכינוס הארצי השלישי התקיים בפתח תקווה בחודש מנחם אב תרצ"ט 1939, בכינוס זה יש לראות את "כנס היסוד" של התנועה בארץ ישראל, מאחר שבו נקבעו למעשה קווי היסוד של התנועה בארץ.
התנועה מיסדה מתחילת דרכה פעילויות ארציות שונות.
מחנה הקיץ הראשון של התנועה התקיים בפתח תקווה בשנת תרצ"ח (1938).
מחהנ העבודה הראשון של התנועה התקיים בקיבוץ חפץ חיים בשנת תרצ"ט (1939).
סמינריון ההדרכה הראשון התקיים בגת רימון בשנת תש"ב (1942).
מפעל ההתיישבות של התנועה כתנועה מיישבת של פועלי אגודת ישראל כלל את יסוד גת רימון (1931), חפץ חיים (1944), יסודות (1946), נתיבה (1948), שעלבים – שלהבת (1950), מבוא מודיעין (1964), מבוא חורון (1967).
 

קרן תורה
ועבודה
  הכשרת
חלוצים דתיים
  תנועת
עזרא
  תנועת
תורה ועבודה
  תנועת ברית
חלוצים דתיים
  תנועת צעירי
מזרחי בהמבורג
  תנועות נוער יהודיות  

| אודות האתר || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || קישור נוסף |

אתר אברהם אויגן מיכאליס - כפר הנוער הדתי. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2008
Eugen Michaelis - Kfar HaNoar HaDati History Site Copyright AGN © 2008

בניית האתר, עיצוב, מחקר, כתיבה ועריכה: רותי ואריה גילאי  והמרכז לאספנות