לעמוד הבית אויגן מיכאליס

לעמוד הבית אויגן מיכאליס

סמל מדינת סקסוני אנהלט

Saxony-Anhalt

סמל העיר האלה

Halle an der Saale

 

רבקה מיכאליס 1785-1863

שמואל גולדשמידט
 1776-1850

קרל שמואל הכהן מיכאליס
1869-1949

    עמוד הבית > תולדות המשפחות >> משפחות מיכאליס

 

אילן היוחסין של משפחת מיכאליס נרשם לפני שנים רבות ע"י מספר בני משפחה, ונכרך בספר עב כרס. ספר זה היה הבסיס למחקרה של מרב גילאי-שכטמן, נכדתו של אויגן ועל פיו נבנה אילן יוחסין המתחיל עם ישראל מיכאליס (נולד 1784, נפטר 1860) אשר היגר מליטא לעיר האלה שעל הנהר זאלה Halle an der Saale שבמדינת סקסוני אנהאלט Saxony Anhalt.  ישראל מיכאליס  התחתן עם פרדריקה גולדשמידט ביתם של רבקה מיכאליס ושמואל גולדשמידט. לישראל ופרדריקה מיכאליס נולדו 3 ילדים: הבכור מוריץ (נולד 1838, נפטר 1932), הבן מקס (נולד 1840, נפטר 1907) והבן הצעיר מאיר (נולד 1843, נפטר 1910).

 

משפחת וולגמוט - ההורים של פלורה

משפחת מיכאליס - ההורים של קרל שמואל

הרב אליהו וולגמוט ואשתו הרבנית ינטה נולדו בעיר ממל שבליטא והיגרו להמבורג בשנת 1870 ביחד עם בנם יוסף שהיה אז בן 3 שנים. בהמבורג נולדה בשנת 1873 אחותו פלורה בלומה וולגמוט שהיא אימו של אברהם אויגן מיכאליס, בשנת 1875 נולדה האחות הצעירה זלמה.
בנם הבכור, הרב ד"ר יוסף וולגמוט התפרסם בשל חוכמתו וחריפותו בתורה ובעיקר בגלל ספריו ופרסומיו השונים. מפעלו הגדול ביותר הוא מדריך היהדות שנכתב בגרמנית על פני 14 כרכים מהודרים,"
"Monatsschrift für Lehre und Leben im Judenthum, ויצא בהוצאת "ישורון". היה מורה בכיר בסמינר הגדול לרבנים בראשותו של הרב הילדסהיימר בברלין. הסמיך גדולי תורה לרבנות. יוסף וולגמוט נפטר בפרנקפורט ע"נ מיין בשנת 1942.


חמשת ילדי פלורה וקרל מיכאליס בשנת 1920.
מימין: אריך (דוד יהודה), ולטר (ישעיהו), מוריץ (מיכאל), אויגן (אברהם), ובן הזקונים עלי.
 


ההורים של אברהם אויגן מיכאליס

 

משפחת פרידה ומוריץ מיכאליס.
מוריץ, הבן הבכור של ישראל ופרדריקה מיכאליס הוא הסבא של אויגן. התחתן עם פרידה ביתם של יוהנה לבית בהרנדט ואיזק סאלפלד. לזוג מוריץ ופרידה מיכאליס הייתה משפחה מרובת ילדים ביניהם 5 בנים ו-4 בנות. הבן השלישי הוא קרל שמואל מיכאליס (נולד 1869, נפטר 1949), אביו של אויגן. קרל שמואל התחתן עם פלורה לבית וולגמוט ביתם של ינטה והרב אליהו וולגמוט. לזוג קרל ופלורה מיכאליס נולדו בעיר המבורג 5 בנים. מיד עם עלייתו של היטלר לשלטון בתחילת שנת 1933, הזדרזו קרל ופלורה מיכאליס לעזוב את גרמניה. בתחילה עברו לשוויץ, ולאחר כמה חודשים עלו לארץ ישראל והתיישבו בשכונת "בית וגן" שהפכה לימים לעיר בת-ים.

 
 

ילדיהם של פלורה וקרל שמואל מיכאליס - תמונות משנת 1923
למעלה: פלורה מיכאליס עם בנה עלי בשנת 1920 לערך

הבנים של פלורה וקרל מיכאליס.

הבן הבכור של פלורה וקרל שמואל מיכאליס הוא אריך דוד יהודה אשר הוסמך כעורך דין, התחתן בהמבורג עם סוזנה הנריאטה (סוזי) לבית הלפט, עלה לארץ והיה בין מייסדי העיר בת-ים. אריך נפטר בבת ים בשנת 1978, והשאיר אחריו את אשתו סוזי וארבעת ילדיהם: רות אורן, אריה מיכאליס, בן-עמי מיכאליס, אלישבע ויסלברג.  הבן השני של פלורה וקרל הוא ולטר ישעיהו (זאשה). הוסמך כעורך דין, התחתן עם אסתר לבית מגנס עלה לארץ והתיישב בבת ים. זאשה נפטר בשנת 1969 בבת ים והשאיר אחריו את אשתו אסתר ובנו היחיד חנן.
הבן השלישי של פלורה וקרל מיכאליס הוא מוריץ-מיכאל אשר הוסמך כפרופסור לבקטריולוגיה, נישא למרים קאופמן והתגורר בקנדה עד ליום מותו בשנת 1975.

 

 הבן הרביעי אויגן אברהם, למד באוניברסיטת המבורג היסטוריה ולימודים שמיים, הוסמך כמורה, ונישא לחוה לבית דורלכר. בני הזוג חוה ואויגן מיכאליס עלו לארץ בשנת 1938 להקים ולנהל את כפר הנוער הדתי. בהמבורג נולדה בתם הבכורה רותי, ובכפר הנוער נולדו לבני הזוג הבת חנה (חנוש), הבת רעיה והבן יוחנן (יוחי). אויגן נפטר בשנת 1974 בכפר הנוער הדתי. הבן הצעיר של פלורה וקרל מיכאליס הוא עלי אשר נולד בשנת 1918, היה חניך תנועת "ברית חלוצים דתיים" ועבר הכשרה בחוות רודגס בגרמניה. עלה לארץ כחלוץ בשנת 1933 והתיישב כחבר גרעין בקיבוץ רודגס (ליד פתח תקוה). עלי נפטר ביום כ"ד חשון תרצ"ה, 2 לנובמבר 1934, ממחלת הטיפוס בה לקה זמן קצר לאחר עלייתו לקיבוץ.  הוא נקבר בבית העלמין בחיפה.

הרב ד"ר יוסף וולגמוט
האח הבכור של פלורה

האחים מוריץ (מימין) ואויגן
מיכאליס. שנת 1911
קרל שמואל ופלורה
מיכאליס. שנת 1895.
פלורה מיכאליס
לבית וולגמוט. שנת 1900.

 

 

משפחת
אופנר
  משפחת
רפלד
  משפחת
גילאי
  משפחת
אויגן מיכאליס
  משפחות
לוי מהמבורג
  משפחות
דורלכר
  משפחות
מיכאליס
 

| אודות האתר || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || קישור נוסף |

אתר אברהם אויגן מיכאליס - כפר הנוער הדתי. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2008
Eugen Michaelis - Kfar HaNoar HaDati History Site Copyright AGN © 2008

בניית האתר, עיצוב, מחקר, כתיבה ועריכה: רותי ואריה גילאי  והמרכז לאספנות